Najpopularniejsze

  • 5 maja 2023
  • wyświetleń: 2296

Gramy czysto! #smogover: czas wymienić kotły stare kotły węglowe

Od 2024 roku zabronione będzie palenie w kotłach węglowych wyprodukowanych do 2012 roku. By poinformować o konieczności wymiany pieców i przypomnieć o dofinansowaniach na ten cel, a także na termomodernizację budynków, wiosną Urząd Miejski w Pszczynie wzmocnił akcje informacyjno-edukacyjną Gramy czysto! #smogover.

Gramy czysto! #smogover - 02.05.2023 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Zakaz palenia w piecach węglowych wyprodukowanych w latach 2007-2012 będzie obowiązywał od przyszłego roku w całym województwie śląskim. To decyzja sejmiku województwa śląskiego z 2017 roku. Tak zwana uchwała antysmogowa ma na celu systematyczną poprawę jakości powietrza.

- W Pszczynie działania, które mają zmniejszyć liczbę dni smogowych, rozpoczęliśmy jeszcze wcześniej i dzieje się to nieprzerwanie od 2016 roku, czyli od czasu, kiedy ruszyliśmy z własnym programem - zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol. - Jeszcze kilka lat temu dni smogowych w Pszczynie było o 50% więcej niż dziś. Konsekwentna praca, udział w każdym dostępnym programie, dzięki któremu mieszkańcy gminy mogli pozyskać dofinansowanie na wymianę kotła lub termomodernizację, akcja informacyjno-edukacyjna "Gramy czysto! #smogover" - to wszystko przynosi efekty - podkreśla burmistrz.

Wciąż jednak na terenie gminy są miejsca, w których lada dzień trzeba będzie wymienić stary kocioł. Często takie inwestycje wiążą się z ociepleniem budynku, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Na wszystkie takie cele można jednak pozyskać pieniądze.

- W ostatnich latach zrealizowaliśmy w różnego rodzaju programach kilka tysięcy dofinansowań dla mieszkańców gminy Pszczyna, zarówno miasta, jak i sołectw. Obecnie prowadzimy program "Czyste Powietrze". W zależności od zakresu inwestycji i progu dochodowego można otrzymać do 136 200 złotych - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie. - Wypłacane mieszkańcom kwoty często pokrywają znaczną część inwestycji. Co ważne, można je prowadzić etapowo. Jeśli ktoś wymienił kocioł, wciąż może ubiegać się o dotację na termomodernizację - tłumaczy.

Gramy czysto! #smogover - 02.05.2023
Gramy czysto! #smogover - 02.05.2023 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


By przypomnieć mieszkańcom o terminach wymiany kotłów, ale również wskazać, na co można pozyskać dofinansowanie, Referat ds. Jakości Powietrza wraz z Biurem Prasowym Urzędu Miejskiego wiosną wzmocnił akcję informacyjno-edukacyjną Gramy czysto! #smogover. W wielu miejscach, w tym na słupach ogłoszeniowych i tablicach osiedlowych, pojawiły się plakaty informujące o wysokości dotacji. W kampanię włączyli się między innymi przewodniczący osiedli i radni.

- Angażujemy się w akcję Gramy czysto! #smogover. Chcemy namawiać mieszkańców do wymiany kotłów i aby w rezultacie powietrze w Pszczynie było czystsze - mówi Marek Chrapkiewicz, przewodniczący osiedla Podstarzyniec. - Będziemy starali się wykorzystać każdą okazję, aby przypominać o terminach i dofinansowaniach. To ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że w wielu domach jednorodzinnych bez tego wsparcia, wykonanie prac byłoby niemożliwe - dodaje przewodniczący osiedla i zachęca, aby kontaktować się z Referatem ds. Jakości Powietrza. - To miejsce, gdzie każdy otrzyma najbardziej rzetelną informację. Wielu mieszkańców skorzystało z pomocy, dotacji i wymieniło kocioł - podsumowuje.

W ostatnich dniach przewodniczący osiedli spotkali się z Referacie ds. Jakości Powietrza. Ze strony Kamila Widłoka, Arkadiusza Gardiasza oraz Marka Chrapkiewicza pojawiła się propozycja, aby podczas wydarzeń plenerowych na osiedlach Piastów, Kolonia Jasna i Podstarzyniec pojawił się punkt Gramy czysto #smogover, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o dofinansowaniach.

Gramy czysto! #smogover - 02.05.2023
Gramy czysto! #smogover - 02.05.2023 · fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna


Warto wspomnieć, że akcja Gramy czysto! #smogover prowadzona jest od 2021 roku, czyli od momentu wyodrębnienia w Urzędzie Miejskim referatu odpowiedzialnego za koordynowanie działań związanych z programami umożliwiającymi pozyskanie dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. W inicjatywę włączyło się wiele środowisk, m.in. politycy, samorządowcy, nauczyciele, artyści, sportowcy, a przede wszystkim sami mieszkańcy gminy. W 2022 roku za stworzenie akcji informacyjno-edukacyjnej Gramy czysto! #smogover gmina Pszczyna otrzymała wyróżnienie w kategorii "Najlepsza kreatywna kampania promocyjna" podczas gali Kryształ PR. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród dedykowanych samorządom. O jej przyznaniu decyduje kapituła, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu marketingu i instytucji publicznych.

BM / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj